பெரியபட்டினம் வளர்ச்சி அறக்கட்டளை: பெரியபட்டினம் அரசு உயர் நிலைப்பள்ளி மற்றும் சேகு ஜலாலுதீன் அம்பலம் நினைவு தொடக்கப் பள்ளி ஆகிய இரண்டு பள்ளிகளிலும் படிக்கும் பிற்படுத்தப்பட்ட மாணவ மாணவியருக்கு அரசு வழங்வரும் கல்வி ஊக்கத்தொகை வருடா வருடம் அரசால் வழங்கப்படுகிறது.!!

பெரியபட்டினம் அரசு உயர் நிலைப்பள்ளி!!

அதில் அதிகப்படியான நமது ஊர் மாணவ மாணவிகளுக்கு சரிவர கிடைப்பதில்லை என்ற புகார் பல காலங்களாக இருந்து வருகிறது

சேகு ஜலாலுதீன் அம்பலம் நினைவு தொடக்கப் பள்ளி!!

இது சம்பந்தமாக பெரியபட்டினம் வளர்ச்சி அறக்கட்டளை இரண்டு பள்ளிகளின் தலைமை ஆசிரியர்களை சந்தித்து உறையாடினர் அதற்கு தொடக்கப் பள்ளியில் கடந்த ஆண்டு 99% சதவிகிதத்தினருக்கு கிடைக்க ஏற்பாடு செய்ததாக கூறியுள்ளனர்

மற்றும் அரசு மேல் நிலைப்பள்ளியிலும் இந்த ஆண்டு அதிகப்படியான மானவர்களுக்கு கிடைக்க எங்களால் இயன்ற முயற்சியை செய்கிறோம் என்றும் தலைமை ஆசிரியர் அவர்கள் கூறியுள்ளார்கள்

இதனை சரிவர வாங்கிக் கொடுக்க அதிகபட்ச முயற்சி எடுக்க வேண்டி இரண்டு பள்ளிகளுக்கும் அறக்கட்டளை சார்பாக வேண்டுகோள் கடிதம் கொடுக்கப்பட்டுள்ளது.


நமது ஊர் மாணவ மாணவியருக்கு கிடைக்க வேண்டிய ஊக்கத்தொகையை நிச்சியமாக 100% பேருக்கும் பெற்றுக் கொடுக்க நமது பெரியபட்டினம் வளர்ச்சி அறக்கட்டளை இந்த ஆண்டு முயற்சி எடுத்துள்ளது

அதற்கான உதவிகளையும் ஆலோசனைகளையும் முற்றிலும் இலவசமாக மாணவர்களின் பெற்றோர்களுக்கு வழங்கிட ஏற்பாடு செய்யப்பட்டுள்ளது.

அதற்காக நமது நிர்வாகி ஜலால், சேக், ஆதில் ஆகியோரையும் ஊரில் தொடர்பு கொண்டு இது சம்பந்தமான ஆலோசனைகளையும் மேலும் குழந்தைகளுக்கு இந்த ஊக்க தொகையை கிடைக்க தேவையான படிவங்கள் மேலும் ஆன்லைனில் அப்ளை செய்து இந்த தொகை கிடைக்க தேவையாவற்றை அறக்கட்டளை நிர்வாகிகள் மூலமாக முற்றிலும் இலவசமாக செய்து கொடுக்கிறோம். எனவே இது சம்பந்தமான உதவி தேவைப்படுவோர்கள் நமது ஊரில் இயங்கும் அறக்கட்டளை அலுவலகம் அல்லது கீழ் கண்ட மொபைல் என்னை தொடர்பு கொண்டு தேவையான உதவி மற்றும் சரியான ஆலோசனைகளை முற்றிலும் இலவசமாக பெற்று பயனடையும்படி படி அன்புடன் கேட்டுக் கொள்கிறோம்.


இதற்காக கீழ்கண்ட அறக்கட்டளை நிர்வாகிகளை தொடர்பு கொள்ளும்படி கேட்டுகொள்கிறோம்.


ஜலால்: +918973669140.

சேக்முகம்மது: +918124275262.

ஆதில்மசூது +917200960031

அறக்கட்டளை நிர்வாகிகளை தொடர்பு கொள்ளும்படி கேட்டுகொள்கிறோம்.!!

By admin

258 thoughts on “PDTஇன் புதிய திட்டம் !!”
 1. Hello this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 2. Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Superb choice of colors!|

 3. Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  Ahaa, its good discussion about this post here at this web site,
  I have read all that, so now me also commenting here.

 4. Hello, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, might test this? IE still is the marketplace leader and a huge portion of other folks will omit your wonderful writing because of this problem.|

 5. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!|

 6. Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thank you so much!|

 7. you’re actually a just right webmaster. The website loading pace is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful job in this subject!|

 8. Just desire to say your article is as astounding. The clarity in your publish is just cool and i can think you’re an expert in this subject. Fine together with your permission let me to take hold of your feed to keep up to date with drawing close post. Thanks 1,000,000 and please continue the gratifying work.|

 9. Nice post. I was checking constantly this weblog and I am inspired! Extremely useful information specifically the ultimate phase 🙂 I take care of such info a lot. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and good luck. |

 10. Thanks for another informative site. Where else could I get that kind of information written in such a perfect means? I’ve a undertaking that I’m just now operating on, and I’ve been at the glance out for such information.|

 11. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!|

 12. I’m extremely impressed with your writing abilities as well as with the structure for your blog. Is this a paid subject or did you customize it your self? Either way stay up the nice high quality writing, it’s rare to peer a nice weblog like this one today..|

 13. Hi there! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask. Does building a well-established blog such as yours take a lot of work? I’m brand new to running a blog but I do write in my journal every day. I’d like to start a blog so I can share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!|

 14. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

 15. Thank you a lot for sharing this with all of us you actually understand what you’re speaking about! Bookmarked. Please also discuss with my site =). We will have a link alternate contract among us|

 16. Hi there! This blog post could not be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will send this information to him. Pretty sure he’s going to have a great read. Thanks for sharing!|

 17. Hi! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 18. Hey! I understand this is sort of off-topic but I had to ask. Does running a well-established blog such as yours take a massive amount work? I am completely new to writing a blog but I do write in my diary every day. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!|

 19. Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!|

 20. Hey! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and excellent style and design.|

 21. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.|

 22. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless just imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this blog could definitely be one of the most beneficial in its field. Excellent blog!|

 23. Howdy! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and outstanding design and style.|

 24. I blog often and I seriously appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too.|

 25. Hello, Neat post. There is an issue with your website in web explorer, might check this? IE nonetheless is the market chief and a big part of people will miss your magnificent writing due to this problem.|

 26. Hey! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 27. Hello, Neat post. There is an issue together with your web site in web explorer, may test this? IE nonetheless is the market leader and a large component to other people will pass over your excellent writing because of this problem.|

 28. Can I simply just say what a comfort to discover someone that truly knows what they are discussing on the net. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people must read this and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular since you most certainly have the gift.|

 29. That is really fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look ahead to in search of extra of your wonderful post. Additionally, I have shared your website in my social networks|

 30. I got this site from my buddy who informed me regarding this web site and at the moment this time I am visiting this web page and reading very informative content at this time.|

 31. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!|

 32. Wonderful items from you, man. I have keep in mind your stuff prior to and you’re simply too magnificent. I really like what you have bought right here, really like what you are saying and the best way wherein you assert it. You’re making it enjoyable and you continue to care for to keep it sensible. I cant wait to learn far more from you. This is actually a wonderful website.|

 33. Its like you learn my mind! You seem to grasp so much about this, such as you wrote the ebook in it or something. I believe that you simply could do with some p.c. to force the message house a little bit, but instead of that, this is magnificent blog. A great read. I’ll certainly be back.|

 34. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.|

 35. Appreciating the time and energy you put into your website and detailed information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.|

 36. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always helpful to read through articles from other writers and practice something from their web sites. |

 37. Thanks for ones marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you’re a great author. I will be sure to bookmark your blog and will come back later on. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice evening!|

 38. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck.|

 39. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!|

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *